NASI KANDYDACI DO RADY MIEJSKIEJ

Ponad milion na rewitalizację


Ponad milion na rewitalizację

1 107 000,00 zł to kwota, która pokryje realizację zadania pn. „Rewitalizacja Zabytkowego Parku Pszczyńskiego poprzez przywrócenie waloru przyrodniczego cennej zieleni parkowej– część IV”.

W poniedziałek 11 sierpnia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol podpisał umowę o dofinansowanie w formie dotacji, która stanowi 955 425,00 zł. Przedsięwzięcie ma na celu przywrócenie życia biologicznego w ekosystemie wodnym na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego m.in. przez odmulenie istniejącego stawu wraz

z wyprofilowaniem skarp. Realizacja posłuży odtworzeniu pierwotnego systemu wodnego wraz z poprawą stanu estetycznego nawiązującego do wyglądu elementów historycznych zachowanych do lat współczesnych.

- Milion złotych to spora suma, natomiast potrzeby są zdecydowanie większe. Będziemy rewitalizować staw, który poza przywróceniem życia biologicznego jest niezmiernie istotny w zakresie ochrony powodziowej dla mieszkańców Starej Wsi i ul. Szymanowskiego. Dokładnie za rok będzie to piękny staw, z odwodnieniem, kanalizacją. Przy dużych opadach będzie zbierał tą wodę, która do tej pory stała na ulicy Chopina w trakcie kiedy były intensywne opady. Modernizacja całego parku pszczyńskiego łącznie z alejami jest wyceniona na około 35-40 milionów. My staramy się więc robić to małymi krokami, rok w rok doinwestując park kwotami z budżetu gminy, ale również korzystając z dotacji tak jak ta z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  - powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.