NASI KANDYDACI DO RADY MIEJSKIEJ

Nowe Pszczyńskie Centrum Kultury zostało otwarte


Nowe Pszczyńskie Centrum Kultury zostało otwarte

Jak powstawało Pszczyńskie Centrum Kultury

Budowa nowej siedzimy Pszczyńskiego Centrum Kultury oficjalnie rozpoczęła się 18 października 2021 roku. To data, kiedy została podpisana umowa między inwestorem, czyli Gminą Pszczyna, a wykonawcą firmą Budimex S.A.

Nim rozpoczęły się prace związane z budową obiektu, konieczne było przygotowanie terenu o powierzchni ponad 1800m2. Na przełomie marca i kwietnia 2022 roku pojawił się pierwszy zarys fundamentów i nowy budynek Pszczyńskiego Centrum Kultury zaczął w kolejnych miesiącach sukcesywnie piąć się do góry.

Ciekawostką może być fakt, że same fundamenty nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury pochłonęły blisko 300m3 betonu i 120 ton stali zbrojeniowej. W drugiej połowie kwietnia 2022 roku wmurowano symboliczny kamień węgielny pod tą największą w historii inwestycję rekreacyjno-kulturalną realizowaną na terenie gminy Pszczyna. Lato 2022 roku było wyjątkowo łaskawe dla budowlańców, a to pozwoliło na przyspieszenie niektórych prac, które były prowadzone równolegle na wielu płaszczyznach

Prace żelbetowe czyli te związane z budową ścian czy stropów pochłonęły blisko 4000m3 różnych mieszanek betonu. To ponad 500 kursów betonowozów. Dla lepszego obrazu skali przedsięwzięcia, można przyjąć, że ilości te, umożliwiłyby wypełnienie po brzegi basenu olimpijskiego!

Wiosną 2023 roku do wnętrza nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury wkroczyli specjaliści od akustyki, którzy przez wiele tygodni skrupulatnie pracowali, by widz każdego z 498 foteli sali widowiskowej otoczony był wspaniałym przestrzennym dźwiękiem. Równolegle do prac wewnątrz tworzyło się wspaniałe obejście obiektu. Projektanci dołożyli wszelkich starań, by budynek i jego otoczenie były przyjazne dla środowiska, zapewniały doskonałą funkcjonalność i cieszyły oko gości.

Sala kinowa znajdująca się w kompleksie centrum kultury pomieści 122 widzów. Zarówno na sali kinowej jak i sali widowiskowej przewidziano po 4 dodatkowe miejsca dla osób z niepełnosprawnością.

Na parterze znajdują się 4 sale warsztatowe, które można ze sobą połączyć, obok jednej z nich zlokalizowany jest piec do wypiekania ceramiki. Na pierwszym piętrze znajduje się sala taneczna, a na drugim  salon gier z bardzo popularnymi aktualnie  planszówkami, konsolami oraz z maszynami do gier retro.

 

Informacja ogólna:

czas realizacji inwestycji: od grudnia 2021 roku do lutego 2024 roku
koszt inwestycji: 50 990 610 zł brutto (kwota obejmuje także nadzór) - finansowanie własne

 

W ramach inwestycji powstały:

Sala widowiskowa: 498 miejsc, w tym 4 miejsca dla osób poruszających się na wózkach. W programie: koncerty, spektakle, kabarety, konferencje
Sala kinowa: 108 miejsc, 10 regulowanych foteli, 4 miejsca dla osób poruszających się na wózjach, najnowocześniejszy projektor kinowy na południu Polski. W planie m.in.: premiery kinowe, poranki dla dzieci
4 sale warsztatowe, w których będą odbywać się zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów. Przewidziana tematyka zajęć: ceramika, wikliniarstwo, zajęcia kreatywnego inżyniera, szachy, zajęcia językowe, rysunek, malarstwo, LEGO robotyka, pracownia szkła, fotografiki i gordoniki
Strefa gier i e-sportu: pomieszczenie z konsolami X-Box i Nintendo Switch, maszyny Arcade z 3000 gier, mnóstwo gier planszowych

W ramach inwestycji wykonano zielony taras i wewnętrzny ogród. Budowa przebiegała bez wycinki drzew. Teren wokół został zagospodarowany, by również mógł być wykorzystany na wydarzenia plenerowe. Dominuje tu zieleń, jest również mała architektura z ławkami. Przy budynku znajduje się parking.

Cały budynek dostosowany jest do osób z niepełnosprawnościami. Poza miejscami w salach widowiskowej i kinowej zainstalowano pętlę indukcyjną dla niedosłyszących. Tyflomapę dla niewidomych, przygotowano opisy pomieszczeń w języku Braille’a. Wszystkie piętra są połączone windami.