NASI KANDYDACI DO RADY MIEJSKIEJ

Obchody Powstań Śląskich rozpoczęte


Obchody Powstań Śląskich rozpoczęte

W niedzielę na pszczyńskiej starówce oraz parku miała miejsce Inauguracja Obchodów 100- lecia wybuchów Powstań Śląskich. Wydarzenie to rozpoczęło czteroletni okres, w którym będziemy upamiętniać powstania oraz czas plebiscytu na śląsku.

Przed oficjalnym rozpoczęciem obchodów w pszczyńskim parku na łące pod Lodownią odbył się konkurs „Pszczyńskie Drachy”. Mógł wziąć w nim każdy chętny wystarczyło, że wykonał ręcznie latawiec o tematyce śląskiej lub polskiej.

O godzinie 13.30 rozpoczęła się uroczysta msza koncelebrowana przez arcybiskupa Wiktora Skowrca . W związku z pogodą msza została przeniesiona do pobliskiego kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Pszczynie.

Kolejnym, bardzo widowiskowym punktem była defilada służ mundurowych. Kompanie honorowe wystawiały 18 batalion powietrznodesantowy z Bielska-Białej, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Wojewódzka Państwowa Straż Pożarna w Katowicach, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach, Karpacki Oddział Straży Granicznej z Nowego Sącza, Śląska Służba Karno-Skarbowa oraz Grupa Reprezentacyjna Służby Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. W przemarszu także udział wzięły Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie, 57 Samodzielna Kompania ASG z Pszczyny, klasa mundurowa PZS nr 2 w Pszczynie, harcerze ziemi pszczyńskiej oraz uczestnicy i organizatorzy widowiska historycznego na czele z Grupą Rekonstrukcji Historycznych Pszczyna.

Uroczyste otwarcie obchodów rozpoczęło podniesienie flagi oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie głos zabrał minister Stanisław Szwed, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, starosta pszczyński Barbara Bandoła oraz pułkownik Leszek Mroczkowski.

- Inaugurujemy dziś w Pszczynie obchody 100-leci Powstań Śląskich i przyłączenia ziemi pszczyńskiej do Polski. W XIX wieku Górny Śląsk był tyglem, w którym ludność chłopska miejscowa, jak i z sąsiednich Małopolski i Wielkopolski przekształcała się w pracowników przemysłowych. To oni zmieniali obraz Śląska. Powstania w latach 1919,1920, 1921 były ukoronowaniem trwającego kilkadziesiąt lat procesu budzenia świadomości narodowej na Górnym Śląsku. Naszym obowiązkiem jest przypominać ważne dla tożsamości Polaków, Ślązaków, pszczyniaków wydarzenia. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o wszystkich, którzy walczyli o wolność, o naszą małą i dużą Ojczyznę. - mówił w swym wystąpieniu burmistrz Dariusz Skrobol.

Dla uczczenia pamięci śląskich powstańców odczytany został apel pamięci. Salwy honorowe oddał 18. batalion powietrzno-desantowy z Bielska-Białej oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie. Na zakończenie uroczystości nad pszczyńskim rynkiem przeleciał samolot Bryza.

Ostatnim elementem niedzielnych wydarzeń było widowisko historyczne „Powstania Śląskie” przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych Pszczyna oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie. Pieśni powstańcze śpiewał Zespół Regionalny Pszczyna oraz chór Lutnia.

Wydarzeniem towarzyszącym Inauguracji Obchodów 100- lecia wybuchów Powstań Śląskich był piknik rodzinny w zabytkowym pszczyńskim parku. Młodsi i starsi wielbiciele militariów na pewno się nie nudzili. Swoje wyposażenie zaprezentowali : 6 batalion powietrznodesantowy Gliwice, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego, WKU Bielsko-Biała i Tychy, Stowarzyszenie Husaria, Państwowa Straż Pożarna, Nadleśnictwo Kobiór, ASG Pszczyna, 13 Śląska Brygada obrony Terytorialnej oraz Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy S.A.

Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.