NASI KANDYDACI DO RADY MIEJSKIEJ

Wspólny jubileusz Kółka Rolniczego i KGW Stara Wieś


Wspólny jubileusz Kółka Rolniczego i KGW Stara Wieś

Byli i obecni członkowie Kółka Rolniczego ze Starej Wsi mieli powody do radości. W weekend obchodzono 70-lecie Kółka Rolniczego. Świętowały również członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Ich organizacja jest dwadzieścia lat młodsza, co oznacza, że ma równe pięćdziesiąt lat. To pewnego rodzaju ewenement. Chociaż Stara Wieś od wielu lat jest w strukturach administracyjnych osiedlem, takie organizacje, jak Kółko Rolnicze i Koło Gospodyń Wiejskich działają i mają się dobrze.

 Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie. Zaproszeni goście, samorządowcy, przedstawiciele delegacji przenieśli się następnie do Domu Markowego w Porębie, gdzie kontynuowano obchody jubileuszu.

- Wyobraźcie se, że chłopy dopiero po 20-tu latach się kapły, żeby na swoje zebranie baby zaprosić. I tak w grudniu 69 roku (czyli 50 lot tymu) chłopy z Kółka Rolniczego baby do szkoły na zebranie zaprosiły i tam uznali coby im te baby pomogały i Koło Gospodyń zawiązały. Na początku było ich dwadzieścia dwie (22). Piyrwszom przewodniczoncom Koła była Krysia Żelazowo, bo podobno żodno baba nie chciała, a ona najwiyncyj ziymi w doniczkach miała. Sekretarzym była Ericzka Brachaczkowo, a skarbnikiym - pani Bronka Spyrowo, co teraz na nos z nieba zaglondo. I tak przez 40 lot w takim składzie baby na Starej Wsi rządziły - to tylko fragment przygotowanej historii KGW Stara Wieś, którą przedstawiła radna Marcelina Leki.  Wspomnienia przytoczyła także Łucja Brachaczek, obecna szefowa KWG.

W trakcie spotkania dziesięć gospodyń KGW Stara Wieś otrzymało Ordery Serca Matkom Wsi. Listy gratulacyjne przekazała zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok, w których znalazły się podziękowania za zaangażowanie i wkład w rozwój obu organizacji - Wyrazy uznania kierujemy do wszystkich, którzy od lat angażują się w działalność Kółka Rolniczego. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Państwa zaangażowania, wiedzy i wysiłku włożonego w pracę na rzecz rozwoju rolnictwa w naszej gminie. Gratulując Państwu dotychczasowych osiągnięć składamy gorące życzenia, aby dalsza działalność była równie owocna, twórcza i przynosząca wiele satysfakcji, zaś wszelkie nawet najśmielsze marzenia i plany udało się pomyślnie zrealizować. Specjalne podziękowania przekazano w liście skierowanym do KGW Stara Wieś.