NASI KANDYDACI DO RADY MIEJSKIEJ

„Kroniki Pszczyńskie”


„Kroniki Pszczyńskie”

W ubiegły tygodniu miała miejsce promocja dwóch nowych publikacji wydanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej oraz Urząd Miejski w Pszczynie. W trakcie spotkania, które miało miejsce w Muzeum Prasy Śląskiej przedstawiono zebranej publiczności „Kroniki Pszczyńskie” rok pierwszy / 2018 oraz „Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny”.

- W 2014 roku wydaliśmy dwutomową „Monografie historyczną Pszczyny”. Pomimo znacznej objętości monografia nie wyczerpała wszystkich ważnych, z punktu widzenia zainteresowanych przeszłością i teraźniejszością naszej gminy mieszkańców, tematów. Z myślą o udostępnieniu czytelnikom w przystępnej, popularnonaukowej formie prac historyków, entuzjastów dokumentowania przeszłości, bezpośrednich uczestników lub świadków różnych wydarzeń, postanowiliśmy corocznie wydawać kolejne tomy „Kronik Pszczyńskich”. Publikacje te, prócz niewątpliwych walorów poznawczych, będą również służyć w procesie edukacji regionalnej.- możemy przeczytać we wstępie autorstwa burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola.

„Kroniki Pszczyńskie” prezentują najważniejsze wydarzenia kulturalne, historyczne i społeczne, które miały miejsce w Gminie Pszczyna w 2018 roku.

„Portrety kobiet zasłużonych dla Pszczyny” została wydana w setną rocznicę uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych i przedstawia historie kobiet, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju Pszczyny.